Krótka historia sukcesu

Odpowiedniki waluty fiducjarnej w Świecie Krypto
Zablokowany
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 46
Rejestracja: pn sty 24, 2022 1:22 pm

Krótka historia sukcesu

Post autor: admin »

Krótka historia sukcesu

Pierwsze stablecoiny zostały wyemitowane już w 2014 roku. BitUSD, który uznawany jest za pierwszego stablecoina, był powiązany z innymi kryptowalutami, a nie tradycyjnymi walutami.
Pod koniec 2014 roku powstał też Tether (USDT), czyli najważniejszy, największy i najbardziej znany stablecoin na świecie. Dopiero w 2015 roku trafił on na giełdę Bitfinex (z którą – jak się później okazało – jest powiązany, co próbowano skrzętnie ukryć) i krypto-świat poznał nowe narzędzie w branży.
Tether niemal od początku wzbudzał kontrowersje, niejednokrotnie znajdując się pod lupą organów ścigania w USA. Mimo to Tether zdominował w kolejnych latach rynek stablecoinów i dziś stanowi ponad 75% całej kapitalizacji rynkowej. Dzisiaj w obiegu znajduje się ponad 18 miliardów USDT (każdy wart ok. $1).
Obrazek
Na powyższym wykresie widać wzrost kapitalizacji stablecoinów oraz dominacji samego Tethera (zielony kolor) na rynku. Dzisiaj USDT to trzecia co do wielkości kryptowaluta na świecie (po Bitcoinie i Ethereum).
Według danych BlockData z końca 2019 roku istnieją 72 stablecoiny, 134 są w fazie projektowej, a 26 już przestało istnieć. Połowa z aktywnych stablecoinów jest oparta o blockchain Ethereum.
Zablokowany