Portfel kryptowalut — co to jest i do czego służy?

Rodzaje Wallet-ow, lista najpopularniejszych, zastosowanie i zabezpieczenie
Zablokowany
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 46
Rejestracja: pn sty 24, 2022 1:22 pm

Portfel kryptowalut — co to jest i do czego służy?

Post autor: admin »

Portfel kryptowalut — co to jest i do czego służy?

Kryptowaluty, zwane również walutami wirtualnymi lub kryptograficznymi, to przykład alternatywnego pieniądza, który nie jest uznawany przez większość krajów na świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że kryptowaluty zyskały ogromną popularność jako środek płatniczy, a także alternatywna forma inwestycji kapitałowych.
Nie jest to pieniądz w klasycznym rozumieniu tego słowa, lecz rozproszony, szyfrowany system księgowy przechowujący dane o stanie posiadania w umownej walucie. Portfel kryptowalut jest węzłem tego systemu jednoznacznie powiązanym z innymi portfelami. Jedynie właściciel właściwego klucza prywatnego ma dostęp do środków danego portfela.
Niemożliwe jest wydanie tej samej jednostki przez inną osobę. Portfel kryptowalut na formę aplikacji internetowej lub fizycznego dedykowanego urządzenia do podłączenia do komputera, które przechowuje klucze prywatne dające dostęp do aktywów krypto. Z tą różnicą, że portfel fizyczny umożliwia przechowywanie waluty poza Internetem. Portfel kryptowalut nie jest więc zbiorem jednostek danej waluty, ale elektroniczną formą dostępu do środków. Portfel kryptowalut umożliwia również transakcje płatnicze.


Zabezpieczenia portfeli do kryptowalut

Kryptowaluty nie są oficjalnie uznanym środkiem płatniczym. Nie podlegają więc regulacjom i zabezpieczeniom prawnym, jakie funkcjonują w większości krajów na świecie. Mimo to są one dość dobrze zabezpieczone przed kradzieżą lub niepowołanym użyciem w obrębie systemu, w jakim funkcjonują.
Dodatkowe zabezpieczenie portfela kryptowalut nazywa się „seed”. Jest to zbiór anglojęzycznych wyrazów, które pozwalają na odzyskanie dostępu do waluty w przypadku awarii sprzętu, na którym przechowujesz swój portfel. W przypadku portfela w formie wirtualnej — np. aplikacji, zabezpieczenia to najczęściej silne hasło, kod PIN i klucz dostępu.


Jak działa portfel kryptowalut?


Aby zrozumieć, jak działa portfel kryptowalut, konieczna jest wiedza na temat istoty aktywów cyfrowych: bitcoinów, XRP (kryptowaluta Ripple), etów (waluta Ethereum) czy innych kryptowalut. Musimy wiedzieć, że aktywa te nigdy nie opuszczają swojego systemu (sieci blockchain). Portfel kryptowalut nie przechowuje więc wirtualnych monet, lecz jest metodą dostępu do aktywów — wskazuje jednoznacznie na właściciela zakupionych kryptowalut.


Podstawowe rodzaje portfeli do kryptowalut

Jak wspomnieliśmy wcześniej, portfele kryptowalut mogą być zarówno w formie aplikacji internetowej (ang. software wallet), jak i fizycznego urządzenia sprzętowego (ang. hardware wallet). W teorii istnieją jeszcze portfele papierowe (ang., paper wallet), czyli klucze dostępowe zapisane na kartce papieru, jednak jest to metoda przestarzała i nie będziemy poświęcać jej większej uwagi w dalszej części artykułu.
Powszechnie funkcjonuje również podział na portfele zimne (ang., cold wallet) oraz gorące (ang. hot wallet). Portfele zimne działają w oparciu o fizyczne urządzenie lub inną formę fizycznego zapisu klucza dostępu i mogą funkcjonować poza internetem. Zaletą takiego rozwiązania jest bezpieczeństwo i pełna kontrola.
Do wad zaś zaliczyć można ryzyko utraty portfela kryptowalut w przypadku uszkodzenia nośnika (sprzętu), możliwość fizycznej kradzieży, cenę urządzeń oraz ograniczoną ilość kryptowalut, w które można inwestować na podstawie jednego portfela. Portfele gorące to rozwiązania webowe lub aplikacje, które są przechowywane w chmurze.
Zalety takiego rozwiązania są oczywiste — większa dostępność związana z ceną samego portfela oraz uniwersalność (możliwość handlu wieloma walutami krypto, możliwość podpięcia pod wiele systemów giełdowych). Do wad zaliczyć można ewentualność utraty klucza w przypadku wycieku informacji o zabezpieczeniach lub na skutek ataku cyberprzestępców. Konieczne jest więc ustawienie możliwie największego poziomu zabezpieczeń oraz alternatywnych metod odzyskania dostępu do portfela kryptowalut.


Portfel sprzętowy i Inne metody przechowywania kryptowalut

Portfel sprzętowy ma postać niewielkiego urządzenia, które podłączamy do komputera najczęściej przez port USB, ale również przez Bluetooth. Portfel kryptowalut w formie fizycznej jest najbezpieczniejszą metodą zabezpieczenia Twoich środków, gdyż dostęp do nich ma wyłącznie osoba, która jest fizycznie w posiadaniu konkretnego urządzenia.
Rynek sprzętowych portfeli krypto jest zdominowany przez firmę Trezor oraz Ledger. Ta druga produkuje nieco bardziej budżetowe, lecz również niezawodne urządzenia. Portfele sprzętowe wyglądają jak niewielkie przenośne pendrive’y z małymi ekranami LCD. Kosztują one od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów.
Różnią się między sobą nie tylko ceną, ale i materiałem wykonania oraz możliwościami. Takie akcesoria komunikują się też z naszym komputerem lub urządzeniem mobilnym poprzez port USB lub łączność bezprzewodową Bluetooth.


Jak założyć portfel kryptowalut?

W przypadku portfela sprzętowego sytuacja jest bardzo prosta. Wystarczy nabyć urządzenie (najlepiej od oficjalnego dystrybutora), podłączyć do komputera, po czym stosować się do zaleceń opisanych w instrukcji użytkownika.
Na tym etapie konieczne będzie wygenerowanie klucza seed — unikalnego ciągu wyrazów, które umożliwią odzyskanie dostępu do portfela w przypadku awarii sprzętu. Dla urządzeń firmy Ledger są to 24 wyrazy po angielsku. Portfele wirtualne zakłada się poprzez instalację dedykowanego oprogramowania na komputerze, aplikacji na telefon oraz ustawienie wymaganych kluczy zabezpieczeń.


Najlepsze portfele do kryptowalut

Rynek kryptowalut niezwykle się rozwinął w ostatniej dekadzie. Kupowanie, przechowywanie i sprzedaż aktywów cyfrowych jest obecnie niezwykle prosta dzięki fizycznym lub cyfrowym portfelom kryptowalut. Poniżej postaramy się przybliżyć Ci najpopularniejsze rozwiązania.
Coinomi

Coinomi jest przykładem uniwersalnego portfela kryptowalut w wersji na przeglądarkę internetową oraz mobilnej na smartfon z systemem Android lub iOS. Coinomi jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się dla każdego początkującego użytkownika, który chce rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami.
Portfel ten umożliwia przechowywanie wielu tokenów i jest obecnie zintegrowany z ponad 1700 kryptowalutami. Ma też własną giełdę, ShapeShift, gdzie można łatwo kupować kryptowaluty. Coinomi jest chwalone za przejrzysty interfejs, a także wysoki poziom zabezpieczeń. Do tej pory nie udało się wykraść tokenu żadnemu użytkownikowi systemu.
Klucze prywatne użytkowników przechowywane są lokalnie w obrębie urządzenia, a nie w chmurze na serwerach oprogramowania. Jest to bardzo duża zaleta platformy. Jednak zagubienie lub zniszczenie urządzenia, na którym przechowywane są nasze tokeny, może utrudnić życie. Z pomocą przyjdzie wspomniany wcześniej recovery seed — ciąg wyrazów, które pomoże uzyskać awaryjny dostęp do portfela w przypadku stracenia tokenów.
Twórcy Coinomi zadbali o prywatność swoich użytkowników. Przy każdej transakcji zmieniany jest adres portfela. Rzeczywiste IP użytkownika jest również ukryte za serwerami Coinomi. Na koniec warto wspomnieć, że Coinomi jest całkowicie darmowym rozwiązaniem.
Coinbase Wallet
Coinbase Wallet jest starszym bratem Coinomi, rozwijanym już od dziewięciu lat. Za portfelem stoją twórcy Coinbase, jednej z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. Aplikacja portfela kryptowalut Coinbase dostępna jest zarówno na platformę Android, jak i iOS.
W obrębie Coinbase Wallet możliwe są transakcje w większości dostępnych kryptowalut na świecie. Co ciekawe, aby zainstalować aplikację do kryptowalut i aktywnie korzystać z portfela nie trzeba posiadać konta na giełdzie Coinbase. Ta aplikacja do kryptowalut również jest bezpłatna. Nie ma prowizji przy przesyłaniu krypto między portfelami Coinbase. Opłaty za korzystanie dotyczą jedynie transferów kryptowalut między portfelem a giełdą.
Zabezpieczenia portfela są dość standardowe, ale wciąż bardzo skuteczne. Dostęp do portfela zabezpieczony jest kodem PIN oraz czujnikiem biometrycznym (odcisk palca). Opcjonalnie można włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
Strona z najczęściej zadawanymi pytaniami jest bardzo rozbudowana. Nie ma jednak możliwości porozmawiania z konsultantem w formie czatu, jak również poprzez infolinię. Dostępna jest jedynie możliwość kontaktu przez wiadomość e-mail lub media społecznościowe.
Electrum
Electrum pierwotnie został opublikowany jako dedykowany portfel Bitcoin. Obecnie w oparciu o jego otwarty kod źródłowy funkcjonują portfele obsługujące transakcje również w innych kryptowalutach. Jednak to właśnie Electrum jest uznawany w tej chwili za najlepszy portfel Bitcoin.
Zaletą Electrum jest jego „lekkość” – aby z niego korzystać, wystarczy pobrać niewielką aplikację kliencką na system WIndows, Linux, Android lub OSX. Łańcuchy blockchain przechowywane są na serwerach zewnętrznych (na tym polega „lekkość” portfela). Tymczasem transakcje podpisywane są lokalnie. Serwery portfela Bitcoin nie mają więc dostępu do kluczy prywatnych użytkowników.
Mimo że aplikacja portfela Electrum jest darmowa, transfery kryptowaluty są objęte opłatami transakcyjnymi. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki portfel Bitcoin wybrać, najprawdopodobniej Electrum będzie Twoim pierwszym wyborem.
Exodus
Portfel Kryptowalut Exodus jest kolejnym rozwiązaniem, które umożliwia transakcje na wielu rodzajach kryptowalut poprzez dedykowane oprogramowanie desktopowe lub w wersji mobilnej. Co ciekawe, Exodus można zintegrować ze sprzętowym portfelem kryptowalut Trezor. Exodus umożliwia transakcje ponad stu kryptowalut. Jest zintegrowany z giełdą ShapeShift.
Mimo że aplikacja ma menu w języku angielskim, Exodus chwalony jest za prostotę konfiguracji i działania. To kolejny przykład lekkiego portfela krypto, który działa na wydajnej infrastrukturze serwer-klient. Aplikacja desktopowa lub na smartfon jest lekkim terminalem klienckim. Większość danych przechowana jest na wydajnych serwerach zdalnych.
Głównym zabezpieczeniem w przypadku utraty dostępu do portfela jest znów „seed”, czyli specyficzny ciąg wyrazów, którego wpisanie odblokuje dostęp. Nie ma tu jednak zabezpieczenia dwuskładnikowego.
ZenGo
Portfel kryptowalut ZenGo różni się od alternatyw odejściem od zabezpieczenia portfela w postaci kluczy prywatnych i kluczy seed. ZenGo zamiast kluczy prywatnych stosuje zabezpieczenie biometryczne — rozpoznawanie twarzy. System zabezpieczeń jest rozproszony między urządzeniem klienckim a serwerem.
Zabezpieczenia biometryczne są niezwykle wygodnie dla użytkownika, który jednym kliknięciem ma dostęp do zawartości portfela. Inną zaletą ZenGo jest niesamowicie szybkie wsparcie techniczne — konsultant jest dostępny również w zasadzie na każde „kliknięcie”. Mimo że portfel ZenGo wymaga stałego dostępu do Internetu, serwis oferuje również usługę Chill Storage — możliwość odzyskania dostępu do środków nawet po awarii serwerów ZenGo.
Jedyną wadę, jaką wskazują użytkownicy ZenGo w recenzjach, jest liczba dostępnych walut — obecnie można handlować zaledwie trzydziestoma krypto.
Jak uważacie, warto inwestować w kryptowaluty? A może już teraz aktywnie działacie w tym ekosystemie? Jeśli tak, koniecznie dajcie nam znać, jaki portfel kryptowalut polecacie!tekst ze strony: https://scroll.morele.net
Zablokowany