Jak zabezpieczyc swoje kryptowaluty?

Rodzaje Wallet-ow, lista najpopularniejszych, zastosowanie i zabezpieczenie
Zablokowany
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 46
Rejestracja: pn sty 24, 2022 1:22 pm

Jak zabezpieczyc swoje kryptowaluty?

Post autor: admin »

1. Użyj papierowego lub sprzętowego portfela

Ponieważ Bitcoin zasadniczo pozwala na „bycie swoim własnym bankiem”, odpowiedzialność za przechowywanie kryptowaluty spoczywa głównie na samych użytkownikach. W społeczności kryptowalut mówi się nawet: „Nie twoje klucze, nie twój Bitcoin”. Oznacza to, że ktokolwiek posiada klucz prywatny do portfela, ten ma kontrolę nad zawartymi w nim monetami.
Portfele mogą mieć różną formę: oprogramowania, sprzętu lub kartki papieru, a każda z nich ma inne względy bezpieczeństwa.
Portfele w formie oprogramowania pozwalają użytkownikom na dostęp do ich kryptowalut poprzez instalację aplikacji na urządzeniach przenośnych lub komputerach. Tego typu portfele występują w wielu różnych typach: portfele internetowe, desktopowe i mobilne.
Portfele w postaci oprogramowania są często bezpłatne i łatwe w użyciu, jednak nie są one całkowicie bezpieczne. Większość z nich jest w jakiś sposób podłączona do Internetu, co czyni je podatnymi na ataki hakerskie. Użytkownicy powinni na bieżąco aktualizować swoje aplikacje, aby zmniejszyć takie ryzyko.
Papierowy portfel to zasadniczo kawałek papieru zawierający wydrukowany adres kryptograficzny i jego klucz prywatny w postaci kodów QR. Portfel papierowy jest najbezpieczniejszym sposobem przechowywania cyfrowych aktywów
Portfel sprzętowy to najczęściej urządzenie łączące się z komputerem przez usb, jednak działające w trybie offline, czyli bez internetu. Często nazywany również „zimnym portfelem” – nie bez powodu. Ze względu na brak dostępu do internetu, staje się on niemal w 100% odporny na wszelkie ataki. Najbardziej popularnymi producentami portfeli sprzętowych są Trezor i Ledger.


2. Włącz weryfikację dwuetapową 2FA

Włącz dwuczynnikowe uwierzytelnianie (2FA) w ustawieniach zabezpieczeń swojego konta. 2FA wyślę na twój telefon smsa z dodatkowym hasłem za każdym razem, gdy zalogujesz się do swojego portfela. Aktywując 2FA, użytkownik uniemożliwia hakerowi natychmiastowy dostęp do swojego konta, ponieważ będzie on potrzebował też fizycznego dostępu do telefonu lub poczty elektronicznej użytkownika.

Google Authenticator jest jedną z najbardziej popularnych aplikacji 2FA.


3. Nigdy nie udostępniaj swoich kluczy prywatnych


Nigdy nie dawaj nikomu swoich prywatnych kluczy ani frazy seed. Prywatne klucze działają jak klucze do drzwi. Jeżeli ktoś je zdobędzie, może okraść twój portfel. Pamiętaj, że renomowane firmy nigdy nie poproszą Cię o klucze prywatne.


4. Upewnij się, że portfel odbiorcy jest poprawny

Przed przystąpieniem do transakcji należy zawsze sprawdzić adres odbiorcy. Prosty błąd jednej litery może skierować transakcję do innego portfela. W przeciwieństwie do niektórych tradycyjnych usług finansowych, większość transakcji kryptograficznych jest nieodwracalna. Niektóre złośliwe oprogramowanie może również podmienić skopiowany adres odbiorcy i skierować środki na swój portfel.


5. Nie daj się nabrać na oszustwa.


Nigdy nie daj się nabrać na oferty typu „wyślij nam Bitcoina, a my odeślemy dwa razy więcej”. Ten rodzaj ataku stał się popularny w mediach społecznościowych takich jak Twitter lub YouTube. Hakerzy kupują reklamy lub włamują się na konta znanych osób. Następnie wykorzystując ich pozycje namawiają ludzi do wysłania kryptowalut. W zamian przestępcy obiecują odesłać dwa razy więcej!


6. Korzystanie z mniejszych transakcji i różnych giełd

Nie wysyłaj dużej ilości kryptowalut na raz, gdy musisz kupić lub sprzedać swoje monety na giełdzie. Jeśli potrzebujesz dokonać transakcji na dużą kwotę, lepiej podziel ją na kilka mniejszych, aby mieć pewność, że w razie problemow nie stracisz wszystkich funduszy.

Chociaż wszystkie te środki bezpieczeństwa wydają się być banalne, tak naprawdę są to podstawy branży kryptowalut.


tekst z: https://bitcoin.pl
Zablokowany