Na początku było… płacidło

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Pieniądza
Zablokowany
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 46
Rejestracja: pn sty 24, 2022 1:22 pm

Na początku było… płacidło

Post autor: admin »

Na początku było… płacidło

Najstarszym sposobem nabywania dóbr był BARTER, czyli wymiana jednych towarów na inne. Z czasem okazywało się, że pewne określone towary stawały się w danej społeczności powszechnie akceptowalne i łatwo je było wymieniać na inne dobra czy usługi.
Takie dobra nazywano płacidłami, czyli była to najdawniejsza forma pieniądza. Wśród płacideł były towary o pełnej wartości użytkowej, np. siekierki, skóry, futra, sól, pręty żelaza, ale i takie, które nie miały praktycznie żadnej wartości użytkowej, jak muszle czy różne kruszce. W Polsce popularnymi środkami płatniczymi były skóry kun i wiewiórek, bursztyn, płótno i pręty żelaza. W Chinach zazwyczaj płacono jedwabiem. W Indiach, Japonii oraz w niektórych regionach Azji i Oceanii popularnym płacidłem były muszle, a w Ameryce Środkowej – ziarna kakaowca czy herbata.

Na ziemiach polskich płacideł powszechnie używano do wczesnego średniowiecza. Były one stosunkowo trwałe, zazwyczaj nadawały się do przechowywania i można je było dzielić na części. Po czasie jednak stwierdzono, że – mimo zalet – są to mało wygodne środki płatnicze. Rozwój handlu spowodował, że potrzebny stał się jakiś niewielki przedmiot, który nadawałby się do wymiany, byłby łatwy do transportowania, a jednocześnie byłby nośnikiem znacznej wartości. W takich okolicznościach funkcję pieniądza przejęły metale oraz ich stopy.

Obrazek
Zablokowany