Najczęściej używane określenia

Baza pojęć występująca w Świecie Kryptowalut, Giełd, itp.
Zablokowany
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 46
Rejestracja: pn sty 24, 2022 1:22 pm

Najczęściej używane określenia

Post autor: admin »

All Time High
Prezentowana zazwyczaj pod postacią skrótu - ATH, to po prostu najwyższa cena, jaką dana waluta (czy akcja) kiedykolwiek osiągnęła. Zobacz historię cen Bitcoina!

Altcoin
To kryptowaluta alternatywna dla Bitcoina. Przykładowe altcoiny to XRP, DOGE, ETH, BCH. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

AML
Czyli Anti-Money Laundering, to przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Dla giełd i kantorów kryptowalut, to równie ważny element działalności, jak ochrona danych osobowych czy bezpieczeństwo. W Polskim prawodawstwie procedura AML jest ujęta w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i jest oparta o dyrektywy unijne. Przestrzeganie procedur związanych z AML pozwala zwiększyć bezpieczeństwo finansowe.

Atak 51%
Oznacza atak na sieć bloków (BlockChain). Do przeprowadzenia takiego ataku, potrzebne skupienie w rękach jednej osoby (bądź grupy) aż 51% mocy obliczeniowej sieci BlockChain. Taki atak to przejęcie kontroli nad siecią, który umożliwia przejęcie Miningu - zmieniając lub zatrzymując transakcje, oraz podwójnie wydając monety.

Atomic Swap
Jest to transakcja, w której zainteresowane strony dokonują wymiany kryptowalut, bez obecności strony trzeciej (kantoru, giełdy). Tego rodzaju swapy są najczęściej realizowane za pomocą inteligentnych kontraktów.

Bessa
Znana w świecie tradingu jako niedźwiedzie czy rynek niedźwiedzia, to długotrwały trend spadkowy na rynku. W świecie kryptowalut najbardziej znana bessa miała miejsce w 2018 roku.

Bitcoin
W skrócie BTC, to zdecentralizowana cyfrowa waluta. Bitcoin powstał w 2009, ale jego twórca jest nieznany. Wiadomo jedynie, że stworzył go Satoshi Nakamoto, ale jest to tylko nazwa, która może jednocześnie oznaczać jedną osobę, jak i grupę programistów. Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą na rynku i to właśnie on przybiera najbardziej spektakularne wartości. Ze względu ogromne ceny, BTC często jest nazywany "cyfrowym złotem", a jego użyteczność (jako magazynu wartości) często przyrównuje się do złota.

Bitcoin Core
To oryginalny portfel Bitcoin. Należy do rodziny gorących portfeli (Hot Wallet), co oznacza, że jest ciągle Online. Jest również portfelem pełnym, czyli posiadając aplikację Bitcoin Core na komputerze, posiadamy pełen zasób sieci BlockChain na dysku twardym. Synchronizacja tego portfela, połączona z jego ogromną zasobożernością powodują, że nie jest to najlepszy wybór dla początkującego posiadacza kryptowalut.

Blockchain
To zdecentralizowany system, zwany również łańcuchem bloków. Żeby lepiej zrozumieć czym jest Blockchain, wyobraź sobie pudełka wypełnione dokumentami z danymi o transakcjach, które są połączone łańcuchem. W sieci Blockchain każdy blok, zawiera informacje o transakcjach zawartych w kryptowalutach opartych o tę technologię (np. BTC). Bloki mają ograniczoną pojemność, dlatego kiedy jeden blok zostanie zapełniony przez górników, natychmiast tworzony (wykopywany) jest następny. Razem bloki tworzą łańcuch (eng. chain).

Blok
Bloki to zapisy, które zawierają informacje o dokonanych w sieci Blockchain transakcjach. Bloki są tworzone - wykopywane przez górników.

Coin Market Cap
To zarówno określenie na kapitalizację rynkową danej waluty, jak również jedna z największych platform, która zawiera dane o giełdach i kryptowalutach.

DogeCoin
Jest walutą alternatywną - altcoinem. Jest również klasyfikowany jako shitcoin, ponieważ nie niesie za sobą żadnej realnej wartości. DogeCoin technologicznie opiera się na BTC, ale w przeciwieństwie do niego, nowe bloki są tworzone co minutę. Limit ilości DogeCoina nie istnieje, co sprawia, że do tej pory zostało wykopane ponad 129 miliardów monet. W 2021 roku waluta przeżyła istny renesans, osiągając rekordową cenę (ATH) $0.43.

Electrum
Jest portfelem desktopowym, należącym do rodziny gorących portfeli (HotWallet). Został stworzony w 2011 roku przez Thomasa Voegtlina. Electrum jest darmowe i uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Portfel jest lekki, co oznacza, że nie ma potrzeby pobierania całego łańcucha bloków. Wszystkie informacje są zawarte na serwerach Electrum, dzięki czemu użytkownicy nie muszą przechodzić przez długotrwały proces synchronizacji.

ETF
Czyli Exchange Traded Fund, to otwarty fundusz inwestycyjny, który jest notowany na giełdzie. Jego działanie polega na idealnym odwzorowywaniu danych indeksów giełdowych. Chcesz poznać więcej różnic pomiędzy Bitcoinem, a ETF?

Fee
W świecie kryptowalut, Fee jest prowizją (opłatą transakcyjną), którą użytkownik musi uiścić przy realizowaniu przelewów w kryptowalutach. Opłata jest przekazywana do podmiotu - górnika, który potwierdza autentyczność transakcji i umożliwia jej zrealizowanie. Im większe fee zostanie przekazane górnikowi, tym szybciej zostanie zrealizowana transakcja.

Fiat
To waluta fiduracyjna, czyli pieniądz tradycyjny. Etymologia waluty fiduracyjnej wskazuje na jej główną cechę. Określenie "fiduracyjny" wzięło się od łacińskiego "fides", oznaczającego wiarę. W przypadku pieniądza fiduracyjnego, musimy "wierzyć" w jego wartość, ponieważ nie ma on pokrycia w dobrach materialnych - np. złocie. Realna wartość pieniądza fiduracyjnego jest oparta najczęściej o wiarę w jego emitenta, czyli banki centralne.

FOMO
Fear of missing out - czyli strach przed byciem pominiętym, strach przed utraceniem unikatowej okazji. W świecie kryptowalut oznacza gwałtowne, realizowane w panice zakupy, które często powodują gwałtowne zmiany kursu. FOMO jest widoczne najczęściej w momencie, w którym akcja, bądź kryptowaluta zaczynają rosnąć, a inwestorzy w strachu przed pominięciem "ogromnej fali", zaczynają zakupy.

FUD
Jest skrótem od słów Fear, Uncertainty, Doubt. W przełożeniu na polski oznacza strach, niepewność i wątpliwości. FUD to strategia giełdowa, polegająca na rozsiewaniu często nieprawdziwych informacji. Jaki cel ma taki zabieg? Inwestorzy zniechęceni do danego aktywa, zaczynają je wyprzedawać, co powoduje spadek kursu. Taka sytuacja jest idealna dla inwestorów z zasobnymi portfelami, którzy mogą skupować wyprzedawane aktywa (bądź waluty) po promocyjnej cenie. Dowiedz się więcej o manipulacjach na rynku kryptowalut

Giełda Zdecentralizowana (DEX)
Czyli Decentralized exchange (DEX) to rodzaj giełdy, na której dochodzi do transakcji z pominięciem centralnego podmiotu. Oznacza to, że transakcje są realizowane bezpośrednio pomiędzy użytkownikami (P2P). Decentralizacja giełdy pomaga w utrzymaniu uczciwego działania giełdy, zapobiegając manipulacjom cenowym bądź fałszowaniu samego obrotu handlowego. Chcesz dowiedzieć się więcej o giełdach?

Górnik (Miner)
To uczestnik sieci Blockchain. Zadanie Górników polega na "wykopywaniu" transakcji, czyli rozwiązywaniu skomplikowanych problemów matematycznych, niezbędnych do weryfikacji transakcji w kryptowalutach. Górnicy nie wykorzystują do tego celu zasobów myślowych, ale zaawansowanych technicznie "koparek", które wykonują wszystkie konieczne obliczenia.

Halving
To moment, w którym "nagroda" dla górników, za "wykopanie" bloku bitcoin, jest zmniejszana o połowę. Jest to powszechnie stosowany mechanizm w świecie kryptowalut, jego funkcją jest zrównoważenie w naturalny sposób popytu i podaży. W przypadku Bitcoina halving odbywa się co 4 lata, ostatni miał miejsce w 2020 roku. Poznaj więcej szczegółów na temat halvingu

Hard Fork
Oznacza rozwidlenie łańcuchów. Powstaje wtedy, kiedy dochodzi do wykopania dwóch bloków w tym samym czasie. W większości przypadków, jeden z łańcuchów, najczęściej ten krótszy, zostaje opuszczony przez górników i kontynuuje się łańcuch dłuższy, czyli dominujący. Istnieją jednostkowe przypadki, w których społeczność była silnie zainteresowana drugim łańcuchem. Dochodzi wtedy do rozdwojenia łańcucha bloków, czego skutkiem jest powstanie nowej kryptowaluty. Przykładem takiej sytuacji jest Bitcoin i powstały z rozwidlenia Bitcoin Cash.

Hashowanie
To mieszanie określonych danych wejściowych za pomocą algorytmu mieszającego. W świecie kryptowalut najpopularniejszymi algorytmami mieszającymi (SHA), są algorytmy SHA-1 i SHA-256. Operacja hashowania jest niemożliwa do odwrócenia - znając dane wyściowe, użytkownik nie jest w stanie ustalić danych wejściowych - obecnie nawet najpotężniejsze superkomputery nie dysponują taką mocą obliczeniową.

HODL
To żartobliwe określenie społeczności kryptowalut, jest równoznaczne słowu hold, oznaczającemu trzymać. W żargonie społeczności kryptowaluciarzy oznacza trzymanie, pomimo wszelkich okoliczności - nawet tych skrajnie niesprzyjających.

Hossa
Jest określeniem na długotrwały trend wzrostowy na rynkach kryptowalut, chociaż określenie jest głównie stosowane w kontekście tradycyjnych giełd. Hossa jest kojarzona z bykiem, dlatego zamiennie dla tego określenia mówi się o "rynku byka".

ICO
To skrót od Initial Coin Offering, czyli przedsprzedaż kryptowalut, przed ich uruchomieniem. ICO jest kierowane przede wszystkim do inwestorów, dzięki którym projekt ma szanse zaistnieć na giełdach kryptowalut.

Klucz Prywatny
To losowo wygenerowany ciąg alfanumeryczny. Klucz, bądź też podpis służy do autoryzowania każdej transakcji, dlatego warto trzymać go w bezpiecznym miejscu. Klucza prywatnego nie można odgadnąć, czy uzyskać w efekcie inżynierii wstecznej.

Klucz Publiczny
To wygenerowany na podstawie klucza prywatnego ciąg alfanumeryczny, o długości 256 bitów. Teoretycznie, dzięki wstecznej inżynierii można uzyskać z niego klucz prywatny, ale w praktyce jest to zupełnie niemożliwe. Klucz publiczny powstaje w procesie mieszania przy pomocy algorytmu SHA-256, który jest obecnie niemożliwy do złamania. Klucz publiczny jest częścią składową adresu portfela.

Kryptografia
Kryptografia to bardzo silnie związana z matematyką gałąź nauki, zajmująca się zabezpieczaniem informacji przed dostępem osób trzecich.

KYC
Czyli "know your customer", to procedura mająca na celu identyfikację użytkowników. Tylko dzięki niej może mieć miejsce bezpieczna współpraca pomiędzy zainteresowanymi stronami. Mechanizm skutecznie zwalcza fraudy i terroryzm. Dowiedz się, dlaczego wymagamy weryfikacji!

Łańcuch Bloków
To publiczny zapis wszystkich transakcji w świecie kryptowalut. Zapisy są przez górników chronologicznie, co jest istotne, bo służy podwójnemu wydatkowaniu. Zapis jest publiczny, każdy użytkownik sieci ma do niego dostęp.

Mining
Polega na wykopywaniu bloków przez górników. Wykopywanie to potwierdzanie transakcji, wymagające dokonania bardzo skomplikowanych obliczeń. Produktem miningu jest blok, który składa się z określonej ilości potwierdzonych transakcji. Czy kopanie kryptowalut nadal się opłaca? Kliknij i znajdź odpowiedź!

MIP
Mała Instytucja Płatnicza to rodzaj Polskiego podmiotu gospodarczego, który otrzymał licencję od Komisji Nadzoru Finansowego. Licencja zezwala na działalność w charakterze operatora płatności. MIP jest ograniczony do działalności na niskich kwotach.

Moon
Księżyc jest pewnego rodzaju memem wśród Hodlerów (Osób które trzymają kryptowaluty pomimo przeciwności kursu). Oznacza nadzieję, że kurs kryptowalut będzie tak wysoko, jak księżyc.

P2P
Peer-to-Peer to sieć, w której dochodzi do wymiany zasobów (np. plików) z pominięciem systemu centralnego - bezpośrednio pomiędzy użytkownikami.

Para Tradingowa
To pojęcie bezpośrednio związane z giełdami. W przypadku giełd kryptowalut oznacza dwie waluty, pomiędzy którymi dokonuje się wymiany. Na przykład BTC/USD, BTC/ETH etc.

Portfel
Portfel to miejsce gdzie przechowywane są informacje o posiadanych kryptowalutach. Każdy portfel ma swója adres, klucz publiczny i prywatny. Portfele dzielimy na zimne i gorące, oraz lekkie i pełne. W ogromnym uproszczeniu można powiedzieć, że na portfelu znajdują się posiadane kryptowaluty.

Potwierdzenie
To moment zweryfikowania transakcji przez górnika. Po zweryfikowaniu zapis o transakcji trafia do bloku, współtworząc łańcuch bloków - czyli Blockchain. Tworzenie nowego bloku trwa około 10 minut, tyle mniej więcej trwa walidacja transakcji.

Pump and Dump
Jest to taktyka giełdowa, kwalifikowana jako oszustwo, polegająca na manipulacji kursem za pomocą nieprawdziwych informacji. Najpopularniejszym inwestorem stosującym tę taktykę w świecie kryptowalut był John McAfee, który powodował sztuczne zwyżki (pump) na kursie wielu kryptowalut. Taktykę realizował najczęściej za pośrednictwem Twittera. Sprawdź, jak działają grupy Pump & Dump!

ROI
Czyli Return on Investment (zwrot z inwestycji), to wskaźnik służący do szacowania efektywności inwestycji. Jest to stosunek wartości zysku, do poniesionych kosztów inwestycyjnych.

Sat
Jest to najmniejsza jednostka Bitcoina - 1/100 000 000, czyli 0.00000001 BTC. Jak widzisz, nie musisz kupować całego Bitcoina - dowiedz się już teraz, jak kupić pierwsze cząstki Bitcoina!

Satoshi Nakamoto
To tajemnicza nazwa twórcy, albo twórców Bitcoina. Niestety nie wiadomo kim była ta tajemnicza osoba, albo grupa osób. Wiemy natomiast, że stoją oni za stworzeniem Bitcoina i jego filozofii.

SegWit
To aktualizacja oprogramowania Bitcoina wprowadzona w 2017 roku, zwana również Soft Forkiem, która zwiększyła przepustowość Bitcoina.

SHA-256
Czyli Secure Hash Algorithm 256-bit (Bezpieczny algorytm mieszający), to algorytm używany do zabezpieczania różnej maści danych. SHA-256 jest używany w sieci Bitcoin do miningu.

ShitCoin
To rodzaj kryptowaluty - altcoina, która nie wnosi żadnej wartości dodanej z faktu istnienia. Tego rodzaju monety bardzo często służą do oszukiwania inwestorów. Sztandarowym przykładem shitcoina jest DogeCoin, który de facto nie ma żadnego zastosowania.

Stable Coin
Jest to kryptowaluta, która została stworzona w trosce o zniwelowanie wyjątkowo wysokiej zmienności kursu kryptowalut. Stable Coiny swoją stabilność zawdzięczają połączeniu ich wartości z wartością złota bądź walut fiduracyjnych.

Swap
To wymiana kryptowaluty z jednego Blockchainu, na walutę z innego.

Whitepaper
To dokument napisany przez twórców kryptowaluty, w którym opisują planowany rozwój kryptowaluty, zagadnienia techniczne i filozofię stojącą za projektem.
Whitepaper zawiera również informacje o potencjalnym wykorzystaniu waluty.

Wieloryb
To inwestor kryptowalut, który ma w swoim portfolio ogromne zasoby. Ruchy wieloryba na rynku mogą spowodować zachwianie kursu.

Wydobycie
Inaczej mining lub kopanie, to tworzenie bloku przez górników. Górnicy tworzą bloki poprzez potwierdzanie transakcji.
Zablokowany